Fellépők
Szent Cecília Kórus és Zenekar
A kolozsvári Szent Mihály-templom kórusának és zenekarának legfőbb célja, hogy a liturgikus cselekményekben egyházzenei szolgálattal vegyen részt. Az énekelt zsoltárok, könyörgések, imák mind az Istent dicsőítik a zene eszközeivel.
Templomukban a színvonalas egyházzenei szolgálat hosszú múltra tekint vissza, erről tanúskodik a templom gyönyörű hangszere, a gazdag kottatár és számos neves zenész munkája: Ruzitska György, Zsizsmann Rezső, Borsay Samu, hogy csak néhányat említsünk. Örököseik, a jelenlegi Szent Cecília muzsikusok ma is kamatoztatják az itt felhalmozott szellemi és anyagi értékeket.
Számukra fontos, hogy repertoárjuk minél változatosabb legyen, ezért a gregorián dallamkincstől a kortárs kórusművekig minden helyet kap énekkaruk liturgikus szolgálatában. Fontos helyet foglalnak el az erdélyi zeneszerzők alkotásai: misék, motetták, feldolgozások.
A szentmiséken való zenei részvételen kívül a megtanult műveket gyakran koncert keretében is előadják, ezeken a templom szólistái, kamarazenekara is közreműködnek. Tagjaik között amatőrök és hivatásos zenészek egyaránt vannak, a szent muzsika és a kóruséneklés szeretete
eggyé kovácsolja őket. Hiszen együtt énekelni öröm, és aki énekel, az százszorosan dicsőíti az Urat.
Az énekkar és a kamarazenekar működését a Jóisten kegyelme, illetve a Szent Mihály római-katolikus plébánia és az Egyházzene Kolozsvár egyesület szellemi és anyagi támogatása biztosítja.
A kórus karnagya: Potyó István
Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar
A Marosszéki Kodály Zoltán Gyermek- és Ifjúsági Kar 2005-ben jött létre, az iskolanővérek énekes missziójának gyümölcseként. A kórus tagjai Szovátáról, Nyárádremetéről, Vármezőből, Nyárádköszvényesről, Mikházáról, Deményházáról, Székelyhodosról, Jobbágytelkéről, Nyárádmagyarósról, Sóváradról és Parajdról valók. A kórus repertoárjában a hagyományos magyar folklór és feldolgozásai mellett középkori, reneszánsz, barokk, klasszikus, romantikus kórusművek, 20-21. századi – főként magyar – szerzők művei szerepelnek.
Az elmúlt évek alatt sok szép eredményt értek el nemzetközi fesztiválokon, találkozókon. Felléptek Erdélyben, Magyarországon, Ausztriában, Szlovéniában, Olaszországban, Németországban, Svájcban, Belgiumban és Spanyolországban. Hat alkalommal nyertek nemzetközi kórusversenyen első helyezést: a XIX. és a XX. Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztiválon, Komlón; a VI. és a IX. Summa Cum Laude Nemzetközi Zenei Fesztiválon, Bécsben; a XV. Neuchatel-i Nemzetközi Kórusversenyen, Neuchatelben (Svájc); a „Golden Voices of Montserrat” Nemzetközi Kórusversenyen (Katalónia).
2015-ben „Magyar Örökség díjat” kaptak Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián.
Karnagy: Czakó Gabriella, másodkarnagyok: Nagy Éva Vera és Lokodi Emőke
Concordia Kórus
A komáromi CONCORDIA Vegyeskar 1980 májusában alakult a CSEMADOK komáromi helyi szervezete mellett, majd a kórus támogatója lett a Városi Művelődési Központ is. Jelenleg a Concordia Chorus Polgári Társulás segíti az énekkar aktív tevékenységét. A kórus 1981-től a galántai Kodály Napok többszörös aranykoszorús résztvevője, a szlovák kóruséletben is eredményes együttes. A kórus tagjai endszeresen fellépnek Komárom kulturális eseményein. Önálló hangversenyeik mellett a Felvidék magyarlakta falvaiban is gyakran szerepelnek. II.János Pál pozsonyi (1990) és budapesti (1991) látogatásán is a meghívott kórusok között énekeltek. Felléptek már Ausztriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Németországban, Olaszországban, Spanyolországban, s természetesen a legtöbbször Magyarországon kórusversenyeken, fesztiválokon. 2000-ben az amerikai Református Egyház meghívásaként az Amerikai Egyesült Államokban 18 estét betöltő hangversenykörúton vettek részt, többek között Clevelandban, Washingtonban és New Yorkban adtak nagysikerű koncertet. Az énekkar első CD-jét 2010-ben, majd 2013-ban második hangzóanyagát jelentette meg, amellyel a kórus a 150 éve alapított Komáromi Dalegylet emléke előtt tisztelgett.
A Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen, Budapesten, 2015-ben és 2018-ban arany, 2022-ben ezüst minősítésben részesült a kórus. 2016-ban a Szlovákiai magyar zenei díj, a Harmónia-díj nyertese, az év komolyzenei szólistája, kórusa vagy zenekara kategóriában.
2017-ben kiadja a kórus harmadik CD-jét, Kodály nyomában elnevezéssel, a Mester születésének 135. és halálának 50. évfordulója alkalmából. Az énekkar 40. évfordulóján megjelent az együttes negyedik CD-je. A Negyven év összhangban című színes, gazdag tartalmú évkönyv szintén
a jubileum jegyében született.
A KÓTA Elnöksége 2020.január 26-án KÓTA-díjat adományozott a ConcordiaVegyeskarnak a magyar zenekultúra területén végzett kimagasló munkássága elismeréséül.
A kórus vezetője a megalakulás óta Stubendek István karnagy.
Te Deum Kamarakórus
A Te Deum Kamarakórust Horváth Márton Levente alapította 2022-ben azzal a céllal, hogy az együttes a Budapest-belvárosi Szent Anna templomban lásson el liturgikus szolgálatot. A kórus fő profilja a kortárs egyházzenei művek, valamint a gregorián és reneszánsz kórusmuzsika éneklése. Az elmúlt két évben többek között Barta Gergely, Aaron Dan, Harmath Dénes, Horváth Bálint, Horváth Márton Levente és Zarándy Ákos műveit tűzték műsorra és 2023 októberében magyarországi ősbemutatóként Yves Castagnet, a párizsi Notre Dame orgonista-zeneszerzője Mese brève-jét adták elő.
Szent Efrém Férfikar
A Szent Efrém Férfikar egy budapesti énekegyüttes, amely több mint húsz éve aktív résztvevője a magyar és nemzetközi koncertéletnek. A nyolctagú acapella formációt a számtalan stílust és korszakot átölelő repertoárja teszi igazán különlegessé. Lenyűgöző és látványos élő koncertjeiknek köszönhetően igazi közönségkedvencekké váltak: legyen szó popzenéről, bizánci himnuszokról vagy akár klasszikus művekről, minden előadásuk emlékezetes élményt nyújt. A Magyar Örökség díjas együttesnek eddig 16 lemeze jelent meg.
Canticum Novum
A Canticum Novum Kamarakórus 1989-ben alakult Debrecenben, karnagya Török Ágnes. A kórus tagjai a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának hallgatói és fiatal zenetanárok. Régi mesterek művein kívül az énekkar elsődleges hivatásának érzi, hogy kortárs magyar zeneművekkel is megismertesse a közönséget. A legújabb zeneművek közül több ajánlása kifejezetten a kamarakórusnak szól, ősbemutatók és nívós felvételek kapcsolódnak a kamarakórus nevéhez. A Canticum Novum Magyarországon kívül Európa több országában is hangversenyezett (Belgium, Spanyolország, Franciaország, Németország, Olaszország, Szlovákia, Csehország, Románia, Lengyelország), s ez idáig tíz nemzetközi kórusversenyen ért el helyezést. Az énekkar karvezetés szakos hallgatók gyakorló kórusa, diplomahangversenyek rendszeres közreműködője.
A Pápai Református Kollégium Parlando Leánykara
A Parlando Leánykar 2022 őszén alakult a Pápai Református Gimnázium diákjaiból. 2023 tavaszán az Éneklő Ifjúság Hangverseny keretei között az arany minősítés megszerzése mellett országos dicsérő oklevelet is odaítélte a szakmai zsűri. Egy évvel később, 2024 tavaszán a Helikoni ünnepségeken leánykar kategóriában fődíjat nyertek. Repertoárjuk zömét 20. századi és kortárs művek alkotják.
Schola Cantorum Transsylvaniensis
A Schola Cantorum Transsylvaniensis énekes kvartettként alakult 2022-ben, az első kolozsvári Bach-maraton alkalmával. Az elmúlt években az együttes új tagokkal gyarapodott. Rövid fennállása ellenére már több neves egyházzenei esemény meghívásának örvendhetett.
A kórus immár tizenhárom fős csapattá fejlődött, ami mondhatni ideális létszám a reneszánsz és
barokk kórusirodalom megszólaltatására. A Schola Cantorum Transsylvaniensis céljaként e vokális művek korhű előadását tűzte ki.
Az együttes művészeti vezetője és karnagya Windhager-Geréd Erzsébet.
A Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusa
Az 1888-ban alapított Székesegyházi Énekiskola Pécs város egyedülálló egyházzenei műhelye volt. 1953-ban történt felszámolását követően Mayer Ferenc karnagy a Székesegyház 65 év alatt meggyökeresedett zenei hagyományának megőrzése érdekében vegyeskart szervezett, amely a megváltozott körülmények között, a legnehezebb években is bátran helytállt. Az átalakított kórus szakmai irányítói Mayer Ferenc (1953–54, 1956–62), Hegyi László (1954–56), és dr. Hergenrőder Miklós (1962–88) voltak. 36 éve Jobbágy Valér vezeti az énekkart. A fő cél változatlanul a székesegyházi latin nyelvű szentmisék és ünnepi szertartások zenei szolgálata maradt, évente mintegy hatvan alkalommal. Az énekkar egy év alatt megközelítőleg harminc különböző misekompozíciót és mintegy hetven különböző motettát ad elő, a 16. századtól napjainkig terjedő liturgikus zenei repertoárból.
A Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusát Jobbágy Valér karnagy, tanár, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatója vezeti. Jobbágy Valér 1981 óta a Szekszárdi Madrigálkórus, 1988 óta a Pécsi Székesegyház Palestrina Kórusa, 1994 óta a Schola Cantorum Sopianensis karnagya, számos nemzetközi verseny győztese, díjazottja. 36 éve heti rendszerességgel gyakorló székesegyházi karnagy, az egyetemes egyházzene és a liturgia kiváló ismerője.
Seventeen Singers
A Seventeen Singers Énekegyüttest Gyöngyösi Levente alapította 2022. májusában, kórusműveinek tolmácsolása céljából. Az együttes 17 professzionális kórusénekesből áll, akik többek között a Purcell Kórus, a Nemzeti Énekkar és a Magyar Rádió Énekkarának tagjai.
A Seventeen Singers Énekegyüttest Gyöngyösi Levente Erkel- és Bartók-Pásztory díjas zeneszerző vezényli, akinek kórusra írott műveit a világ minden táján nagy sikerrel éneklik.
Visszhang Kórus
Az 1977-es év több szempontból is meghatározó. Ekkor mutatták be a mozikban a Csillagok háborúja első filmjét. Ugyanebben az évben indította útjára az Apple az első olyan számítógépet, Apple II néven, amely az üzletemberek helyett az amerikai háztartásokat célozta meg. 1977-ben fedezték fel az Uránusz gyűrűrendszerének létezését, de a ’77-es év a kolozsvári egyetemi élet számára sem volt szokványos. Nem is oly régen, egy nem is oly távoli városban megalakult a Visszhang egyetemi kórus, amely 46 éve visszhangzik Európa-szerte. Akárcsak a Voyager űrszondák, amelyek szintén 1977-ben indultak felfedezőútra és mára már a Naprendszeren kívülről szolgáltatnak folyamatosan új információkat rendíthetetlenül, úgy a Visszhang kórus is az évtizedek során zenei újdonságokat tárt a hallgatóság elé. Tagjai a kolozsvári egyetemek legkülönfélébb fakultásairól érkező hallgatók és olyan véndiákok, akik nem tudtak elszakadni a visszahangzó csodától.
A kórus legfőbb mozgatórugója az a kifogyhatatlan mértékű lelkesedés, amellyel a tagok lehetővé teszik egyedi, izgalmas zenei koktélok tálalását. Jó érzés egy közösséghez tartozni, de még jobb együtt, közösen gyönyörű harmóniákat megszólaltatni. A kórus repertoárja a tagok sokszínűségéhez igazodik, így mindenki megtalálhatja benne a kedvére valót: a kora barokktól a kortárs komoly, illetve könnyűzenei feldolgozásokig.
A Visszhang kórust Lokodi Lehel kíséri orgonán.
A MEB eseményein, mint 2008 nyara óta mindig, a Visszhang kórus Molnár Botond fizikus irányításával barangol a zene rejtekeiben.
Lux Aurumque Énekkar
A Lux Aurumque Kamarakórus zenetanárokból és a kóruséneklés iránt érdeklődő zenekedvelőkből alakult Csíkszeredában 2010 őszén. Az együttes repertoárján főként kortárs szerzők (Arvo Pärt, Orbán György, Vass Lajos, Lászlóffy Zsolt, Kocsár Miklós, ifj. Szalay Zoltán, Vermesy Péter és Eric Whitacre) kórusművei szerepelnek. A kórus tagjai fontosnak tartják, hogy mai zenével foglalkozzanak, és ezáltal a ma élő és alkotó zeneszerzők műveit megismertessék a hallgatósággal.
A Lux Aurumque leggyakrabban csíkszéki templomokban és köztereken szólal meg, emellett fellépett már Kolozsváron, részt vett 2015-ben a szovátai Tavaszi kórusfesztiválon, koncertezett Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson. 2018-ban a Csíkszeredai Régizene fesztivál keretében Johann Sebastian Bach Máté-passiójának nagyszabású előadásában is részt vett.
A Lux Aurumque Kamarakórust Ványolós András zenetanár vezeti, aki az utóbbi években karvezetőként és énekesként együttműködött a Régizene Fesztivál kórusával, a magyarországi Canticum Novummal, a Barozda Régizene Együttessel, a Madéfalvi Scholával és az Ars Pro Toto énekegyüttessel. A Jagamas János karvezetői díjas karnagy egyúttal a Madéfalvi Dalkör, a Madéfalvi Schola és a Csíkborzsovai Férfikórus vezetője is.
Octovoice Énekegyüttes
Az 1998-ban alakult Octovoice Énekegyüttes sokszínű repertoárjával – klasszikusokat és kortársakat egyaránt megidézve – a társas éneklés világában kalandozik különböző műfajok és zenetörténeti korok tükrében. A nyolc hangú vokál-együttes megalakulását követően eleinte különböző korok klasszikus kórusműveit adta elő, majd miután elkezdett a capella jazz-t is énekelni, megújult repertoárjával – a klasszikusoktól kezdve a swing és jazz műfajokon át a mai modern irányzatokig – Európa-szerte koncertezett.
Az Octovoice kiemelt rendezvények és fesztiválok visszatérő vendége és meghívott fellépője volt a milánói világkiállítástól (EXPO 2015) a Budapesti Tavaszi Fesztiválig, a Sziget Fesztiváltól a kapolcsi Művészetek Völgyéig. Az együttes közreműködő-, illetve kamarapartnere volt számos kiemelkedő művész és alkotó személyiségnek, úgymint az az Alba Regia és a Savaria Szimfonikus Zenekar, a Budapest Saxophone Quartet, az InFusion Trió, Balog József, Gerendás Péter, Malek Andrea, Schwartz Dávid, Radics Gigi, továbbá számos ősbemutató fűződik nevükhöz, úgymint Kálmán Tamás, Ott Rezső, Csemiczky Miklós vagy Selmeczi György kompozíciói.